برگزاری همایش استانی گل‌های شاخه بریده
۱۳۹۶/۱۲/۱۵

برگزاری همایش استانی گل‌های شاخه بریده

همایش استانی گل‌های شاخه بریده با حضور رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی خراسان رضوی ، رئیس مرکز رشد و فناوری کشاورزی خراسان رضوی ، رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاه زینتی در محلا ت و تعدادی از تولیدکنندگان گل روز دوشنبه14 اسفند ماه در محل سالن رشد مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد.
رئیس مرکز رشد و فناوری کشاورزی خراسان رضوی طی سخنانی در این همایش اظهار داشت:
این برنامه اولین نشست تخصصی این مرکز بوده که با محوریت کسب و کار گل‌های شاخه بریده و با هدف رشد توسعه فضای کسب و ‌کار، ایجاد اکوسیستم کارآفرینی و شبکه‌سازی این محصول برگزار شده است.
فرزاد غیبی با اشاره به اینکه هم اکنون تولید بدون شناسایی کامل بازار و کسری تولید، موجب انجام ناقص سفارش ها شده، بیان کرد: بسیاری از گلخانه ‌داران به دلیل عدم حمایت مسئولان مجبور به تعطیلی واحدهای گلخانه‌ای خود شده‌اند و برای احیای این واحدها نیازمند نگاه جدی مسئولان هستیم .
وی گفت: تولیدکنندگان گل‌های شاخه بریده مشکلات زیادی در حوزه تولید و عرضه محصول دارند ما می‌خواهیم در این همایش حلقه وصلی میان سه گروه مسئولان، بازرگانان و تولیدکنندگان گل‌های شاخه بریده ایجاد کنیم تا یک زنجیره‌ گروهی منسجم در حوزه گل و گیاه ایجاد شود.
وی ادامه داد: هزینه تمام شده نسبتا بالای تولید گل و گیاه از موانع افزایش صادرات این محصولات است و برای این که بتوانیم جای گل ایرانی را در بازارهای جهانی باز کنیم نیازمندیم که هزینه تولید گل را پایین بیاوریم.
رئیس مرکز رشد و فناوری کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: باید به بحث بسته‌بندی محصولات هم رسیدگی شود و در حوزه بازاریابی محصول هم باید به این نکته توجه کنیم که نیاز کشورهای مختلف چه نوعی از انواع گل است تا چرخ تولیدی این محصول هم به همان سمت حرکت کند.
فرزاد غیبی با بیان ا اینکه خراسان رضوی محصولات قابل توجهی در حوزه کشاورزی دارد، گفت: اگر حمایت مسئولان را داشته باشیم می‌توانیم درآمدزایی بالایی را در حوزه صادرات و تجاری‌سازی محصول ایجاد کنیم.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این همایش اظهار داشت: در سال 96 توسعه 100 هکتاری گل‌های شاخه بریده را در استان داشتیم و توسعه 140 هکتاری سطح تولید گل‌های شاخه بریده برای سال آینده در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.
سید هاشم نقیبی افزود: ما از نظر اقتصادی و صادرات گل و گیاه هنوز موقعیت مناسبی در سطح دنیا نداریم و ایران از لحاظ شرایط مساعد جهت تولید گل و گیاه جزو 15 کشور اول جهان است.
وی ادامه داد: یک میلیارد و 498 میلیون گل‌ شاخه بریده در استان تولید می شودکه از مجموع گل‌های تولیدی 10 درصد آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
وی بیان کرد: در سال آینده به دنبال شناسایی ایده‌های جدید در حوزه گل‌های شاخه بریده و همچنین معرفی راهکارهای جدید برای تولید و عرضه هرچه بهتر این محصول هستیم تا شاهد نظم و ایجاد تعادل در تولید و بازار گل‌های شاخه بریده باشیم.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: بیش از 700 واحد گلخانه شامل گلهای شاخه بریده، آپارتمانی، زینتی، فصلی و نهال در استان خراسان رضوی وجود دارد.


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۸۸
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید