بازدید رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از پروژه های کشاورزی منطقه صالح آباد
۱۳۹۶/۰۴/۰۸

بازدید رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از پروژه های کشاورزی منطقه صالح آباد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی به همراه نماینده مردم تربت جام ، تایباد ، باخرز و منطقه صالح آباد در مجلس شورای اسلامی ، روز هشتم تیرماه از پروژه های کشاورزی منطقه صالح آباد بازدید کرد.

مجتبی مزروعی   ابتدا از طرح آبیاری تحت فشار خرده مالکین روستای گورخار( با اعتباری بالغ بر یک میلیاردو  626 میلیون ریال در سطح 21/6 هکتار) قنات خسارت دیده از سیل در روستای قلعه حمام  حاج رسول ، بازدید کرد و در خصوص کمک دولت جهت مرمت قنوات و تامین اعتبار 50 درصدی ، قول مساعد  داد.
وی سپس از مجتمع گلخانه ای در روستای فالیزک  (با مساحتی بالغ بر 3 هزار  متر مربع که  با سیستم آبیاری قطره ای نوین اقدام به کاشت محصولات جالیز ( خربزه و تیل ) و محصولات صیفی ( گوجه فرنگی و خیار ) نموده است،  بازدید نمود.
این مقان مسئول  در ادامه ضمن بازدید از روستای توت لشکران در جلسه هم اندیشی با بهره برداران  حضور یافت که در این جلسه  کشاورزان با ارائه مشکلات خود ، خواهان رفع این مشکلات توسط  مسئولین شدند.
در پایان بازدید ها، جلسه شورای اداری در محل جهادکشاورزی منطقه صالح آباد با حضور مسئولین واحدها برگزار گردید.
در این جلسه ابتدا  حسن نعمتی رئیس جهاد کشاورزی منطقه صالح آباد ضمن  تشریح سیمای کشاورزی منطقه صالح آباد اظهار داشت: منطقه صالح آباد از پتانسیل خوبی برخوردار می باشد و با همکاری کشاورزان و کارشناسان جهادکشاورزی می توان در جهت افزایش تولید محصولات  و افزایش سطح زیر کشت ، گام های موثری برداشت.
سپس رئیس  سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  سخنانی در مورد سیاست های کلی حمایتی دولت تدبیر و امید در راستای تولید ، اشتغال و افزایش راندمان محصولات کشاورزی ، ایراد نمود.
مجتبی مزروعی گفت:  با مدیریت صحیح ، برنامه مناسب و استفاده از ابزار های مکانیزه کشاورزی می توان علاوه بر افزایش سطح زیر کشت ، محصولات با کیفیت و ارگانیک تولید کرد. 
وی با اشاره به این مطلب که" سیاستهای
برنامه ای دولت در مسیر حمایت از بخش کشاورزی بوده  است" افزود:  میزان اعتبارات تخصیصی برای آبیاری تحت فشار در طول فعالیت دولت یازدهم ، در مقایسه با پیش از آن ، بی سابقه بوده است.
وی ادامه داد: میزان اعتبار
اختصاص یافته برای آبیاری تحت فشاردر خراسان رضوی در سال 92 مبلغ 170 میلیارد ریال بود که این رقم در سال 96 به 2 هزار و 800 میلیارد ریال افزایش یافت.

رئیس  سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  بیان کرد:  حجم
تولید گندم در سال 1392 در خراسان رضوی  146هزار تن بود که این میزان در سال 1395 به 609 هزار تن افزایش یافت که در این راستا میزان درآمد گندم در سال 92 حدود 2هزار و دویست میلیارد ریال بود که این رقم در سال 95 به 7هزار و 800 میلیارد ریال رسید.
مجتبی مزروعی  گفت: :  میزان تولید چغندر در خراسان رضوی  نیز از 700
هزار تن در سال 92 نیز به یک میلیون و 200 هزار تن در سال 95 رسید و این در حالی است که سطح زیر کشت چغندر از 53 هزار هکتار در سال 92 به 21 هزار هکتار در سال 95 کاهش یافت.
وی اشاره کرد: قبل از این در بخش نهاده های باغی و زراعی ، در وضعیت بدی قرار داشتیم و کودها و سموم بی کیفیت چینی و هندی در اختیار کشاورزان قرار می گرفت در حالیکه در چارچوب فعالیت
دولت یازدهم و با تحقق برجام  ، کودها و سموم باکیفیت به کشور  وارد و به میزان لازم در اختیار کشاورزان قرار گرفت که منجر به افزایش تولید در واحد سطح شد.
رئیس  سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  خاطر نشان کرد: علاوه بر
افزایش تولید محصول، درآمد خوبی نیز ظرف سه سال اخیر برای کشاورزان حاصل شد که نتیجه تامین به موقع نهاده ها، ماشین آلات و سموم است و به رغم کاهش سطح زیرکشت در زمینه تولیدمحصولات ، با افزایش خوبی روبرو بودیم
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۴۱۴
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید