رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: باید تلاش شود در یکی دوسال آینده کشت مکانیزه  به ۷۰ تا ۸۰ درصد برسد
۱۳۹۶/۰۷/۲۹

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: باید تلاش شود در یکی دوسال آینده کشت مکانیزه به ۷۰ تا ۸۰ درصد برسد

چهارمین گردهمایی مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها در سال ۹۶ با حضور رئیس سازمان و مدیران ستادی روز چهار شنبه۲۶ مهر ماه برگزارگردید.

در این جلسه ابتدا مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان طی سخنانی اظهار داشت: این سازمان علاوه بر اینکه در بحث مدیریتی جزو دستگاههای برتر شمرده شده در موضوع اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر نیز رتبه بر تر  را کسب نموده است .
 حجت الاسلام و االمسلمین احمدی پناه افزود: نگاه به داشته ها یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است که به ظرفیتهای گسترده علمی و انسانی کشور تکیه دارد.
وی ادامه داد:اگر ما بعنوان مسئولین نظام به ظرفیتهای خودمان را  در نظر بگیریم و از آنها خوب استفاده کنیم قطعا موفقیتها بیشتر خواهد بود.
دراین جلسه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی طی سخنانی اظهار داشت:
سال گذشته حدود 491 هزار تن گندم  از کشاورزن خریداری گردید و باوجود تمام ناملایمات ومسائل سرمازدگی و خشکسالی تولید خوبی داشتیم.
نجفقلی صالحی افزود:میزان کشت گندم امسال 151 هزارهکتار است و طبق برنامه باید سطح زیر کشت کم شده و از طریق ارتقاء بهره وری ، میزان عملکرد افزایش یابد.
وی گفت: با توجه به اینکه درهرهکتارکشت مکانیزه   100 کیلو بذر صرفه جویی  می شود ، با 100 هکتار کشت مکانیزه  ، می توانیم  حدود 10 تن در مصرف بذر  صرفه جویی  کنیم که در سال اول پول" بذر کار" برمی گردد.
وی میزان کشت کلزا در سال جاری را 6 هزار هکتار ومیزان کشت چغندر پاییزه را 850 هکتار بیان کرد. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این جلسه بیان کرد:  با همه تلاشی که انجام شده 50 درصد مزارع زیر کشت مکانیزه و بقیه زیر کشت سنتی است و باید تلاش شود این عدد در یکی دوسال آینده به 70 تا 80 درصد برسد.
مجتبی مزروعی افزود: در بحث تامین اعتبارات ملی و تامین اعتبارات استانی برنامه ششم تغییرات خوبی ایجاد شده است بطوریکه فقط   اعتبارات  فصل کشاورزی و منابع طبیعی از حدود 4 درصد به 11 درصد رسیده است.
وی ادامه داد: در فصل آب، اعتبارات بخش قنوات بیش از 4 برابر شده است وبر خلاف سابق ، سازمان جهاد کشاورزی  نسبت به شرکت آب و فاضلاب بخش قابل توجهی از اعتبارات  را به خود اختصاص داده است،در اعتبارات استانی نیز این قضیه صادق است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در اعتبارات آب و خاک نیز جهشی ایجاد شده است که باید قدر ان را بدانیم و لازم است 20 تا 25 در صد وقتمان را به بحث این اعتبارات اختصاص دهیم.
این مقام مسئول در خصوص اهمیت بیمه بیان کرد: امسال باید درکشت پاییزه ، سطح بیمه 100 درصد افزایش پیدا کند و بیمه در بخش کشاورزی همانند بیمه خودرو و بیمه تامین اجتماعی ، باید به عنوان یک باور تلقی شود  .
مجتبی مزروعی خاطر نشان کرد:  راهی که خراسان رضوی در بخش بیمه کشاورزی انتخاب کرده اینست در یک بازه 5 ساله باید تمام  سطح کشت استان زیر پوشش بیمه قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امروز بحث بازار و صنایع تبدیلی و ظیفه ماست و نمی توان گفت که کشمش تولید می کنیم ولی صنایع تبدیلی آن را نداریم .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تاکید نمود: کار عملیاتی توسعه بازرگانی مربوط به سازمان تعاون روستایی و تشکلها و تعاونیهای تحت پوشش آن است و بخصوص  در بحث بازرگانی و صنایع باید از انسانهای با هوش استفاده شود.
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۳۶۷
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید