رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در جلسه با فرمانداران استان عنوان کرد: کشت گلخانه ای تنها راه برای عبور از بحران آب
۱۳۹۶/۰۹/۰۲

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در جلسه با فرمانداران استان عنوان کرد: کشت گلخانه ای تنها راه برای عبور از بحران آب

نشست تخصصی فرمانداران استان با رئیس و معاونین سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ،تحت عنوان تبیین ضرورتها، نیاز ها ، چالشها و اقدامات شاخص صورت گرفته در حوزه بهره وری آب در بخش کشاورزی روز چهار شنبه یکم آذر ماه در محل مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ،برگزار شد.

رئیس سازمان حهاد کشاورزی خراسان رضوی در این جلسه اظهار داشت: یکی از راههایی ما برای توسعه جامعه، توجه به بخش کشاورزی است،رویکردی که دولت تدبیر و امید به بخش کشاورزی داشته بنا بر همه شواهد و اسناد بی نظیر بود که بخش عمده ای از آن به جایگاه وزیر جهاد کشاورزی و شخصیت وارسته ، با سواد و انقلابی ایشان بر می گردد.
 مجتبی مزروعی افزود: علیرغم عدم توسعه یافتگی که علت آن بزرگی استان خراسان رضوی  است  متاسفانه  در طی چند دهه اخیر  وجود ساخت و سازها ، خرید و فروش زمین ، موسسسات مالی اعتباری و بنگاههای اقتصادی باعث شد که نه تنها در بخش کشاورزی سرمایه گذاری  انجام نشود  بلکه موجب فرار  بخش عمده ای از سرمایه های بخش کشاورزی  به مرکز استان شد.
 وی ادامه داد: ولی علیرغم  توسعه نیافتگی ،  ارزش افزوده بخش کشاورزی در استان خراسان رضوی  15.43 درصد بوده  در حالی که در کشور 9.9 درصد است، سهم بخش کشاورزی در اشتغال  استان 23.4  می باشد در حالی که میانگین کشوری آن 18.2در صد است ، سهم بخش کشاورزی از صادرات کالاهای غیر نفتی استان  650 میلیون دلار است ( یا 45درصد است ) که اگر تولید ادوات و ماشین آلات و موارد دیگر را محاسبه کنیم به  بیش از 50   در صد می رسد.
 وی گفت: با حمایتهای خوب دولت در سال(95) 609 هزار تن گنم خریداری شد  و 770 میلیارد تومان در آمد عاید کشاورزان شد که از نظر در آمد 5 برابر سال 92 و از نظر تولید 4 برابر سال 92 است.
 رئیس سازمان حهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت : در سال 96 نیز علیرغم همه سرما خشکسالی 390 هزار تن گندم خریداری شده است در حالیکه سطح زیر کشت گندم از 205 هزار هکتار به 150 هزار هکتار کاهش پیدا کرد که همه اینها  نتیجه تامین ماشین آلات و نهاده ها و انواع کود و بذر بود.
 مجتبی مزروعی عنوان کرد: در خصوص اعتبارات آبیاری تحت فشار در طی 30 تا 40 سال گذشته بطور میانگین سالانه 4 هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده و لی اکنون با احتساب سال 96 سالانه 20 هزار هکتار سیستمهای آبیاری تحت فشار را در خراسان رضوی  اجرا می کنیم.
 وی کشت گلخانه ای را به لحاظ بحران مصرف آب وداشتن منابع انسانی و انرژی ارزان قیمت بعنوان تنها راه برای عبور از بحران آب دانست.و افزود هر محصولی که در بیابان بعنوان بوته کشت می شود ،  قابل کشت در گلخانه است.
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۸۵
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید