برگزاری جلسه مشترک هیئت اقتصادی-کشاورزی  فیلیپین با با رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
۱۳۹۶/۰۹/۰۵

برگزاری جلسه مشترک هیئت اقتصادی-کشاورزی فیلیپین با با رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی

جلسه مشترک هیئت اقتصادی_کشاورزی فیلیپین به سرپرستی دستیار کشاورزی خاورمیانه در وزارت خارجه این کشور با رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی یکشنبه ۵ آذرماه درمحل مرکز آموزش شهید هاشمی نژاد بر گزار شد .

 در این جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی طی سخنانی اظهار داشت: این استان با 116 هزار کیلومتر مربع مساحت دارای یک میلیون و 200 هزار هکتار اراضی کشاورزی  است و حدود 7.2 میلیون تن محصولات زراعی  و دامی و صنایع غذایی ... تولید می کند.
مجتبی مزروعی افزود: از جمله محصولات  باغی خراسان رضوی می توان به  پسته ، زعفران ، کشمش و انار اشاره کردکه درخصوص صادرات آن به کشورهای اروپایی فعالیت می کنیم.
وی ادامه داد: همچنین محصولات زراعی  خراسان رضوی ، نظیر گوحه فرنگی ، سیب زمینی و انواع سبزی وصیفی  از این استان به کشورهای آسیای میانه و حاشیه خلیج فارس صادر می شود.
وی بیان کرد: بیش از 813 واحد صنایع غذایی بسته بندی ، سورت و نگهداری مواد غذایی در خراسان رضوی وجود دارد و روزانه با وجود 130 واحد کارخانه شیر ، دوهزار و 500 تن شیر در این استان تولید می شود.  
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: تعداد واحد دامی این استان14میلیون است و سالانه 1.2 میلیون تن محصولات دامی از قبیل گوشت مرغ، تخم مرغ و فرآورده های لبنی در این استان  تولید می شود که به کشور های آسیای میانه و خلیج فارس صادر می شود.
مجتبی مزروعی خاطر نشان کرد: یکی از مزیتهایی که بخش کشاورزی در ایران بخصوص خراسان رضوی  دارد، تولید گیاهان دارویی بویژه زعفران است .
این مقام مسئول آمادگی بخش کشاورزی خراسان رضوی را برای توسعه همکاری و روابط تجاری و بازرگانی با خراسان رضوی ، اعلام کرد. 
دستیار کشاورزی  وزیر امور خارجه فیلیپین در این جلسه دلیل اصلی بازدید خود و هیئت همراهش را از خراسان رضوی ، سطح بالای تکنولوژی در این استان  و توصیه سفیر فیلیپین در ایران ، عنوان کرد.
خانم کی سیلیک کیتانا  گفت: امنیت غذایی در کشور فیلیپین که توسعه آن برپایه کشاورزی است خیلی مهم است و راههای همکاری زیادی با ایران در این زمینه وجود دارد.  
سفیر فیلیپین نیز  در ایران اظهار داشت: موافقتنامه ای  با ایران در مورد محصولات کشاورزی داریم که قدیمی است که باید با نگاهی جدید بررسی و تجدید شود.
وی این سفر را نقطه آغازی برای ارتباطات بیشتر دانست و افزود: 70 در صد ارتباطات تجاری فیلیپین با ایران مربوط به واردات موز می باشد و ما آمادگی داریم که محصولاتی مانند آناناس ، مانگو و نارگیل هم به ایران صادر کنیم و درعوض محصولات کشاورزی ایران نظیر سیب را وارد کنیم.
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۶۶
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید