رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: اگر در بخش خاک سرمایه گذاری نکنیم یا سرمایه انجام شده در بخش آب جوابگو نخواهد بود و یا به میزان مورد انتظار ما پاسخ نخواهد داد
۱۳۹۶/۰۹/۱۵

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: اگر در بخش خاک سرمایه گذاری نکنیم یا سرمایه انجام شده در بخش آب جوابگو نخواهد بود و یا به میزان مورد انتظار ما پاسخ نخواهد داد

ششمین همایش ملی روز جهانی خاک با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان ، اساتید دانشگاه و جمعی از دانشجویان روز سه شنبه چهاردهم آذرماه در محل تالار همایشهای دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این همایش ابتدا مدیر گرو ه علوم و مهندسی خاک دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی اظهار داشت: نامگذاری چنین روزی به خاطر اینست که این منبع ارزشمند را از دست ندهیم .
دکتر امامی افزود: منابع خاکی محدودند و در ایران منابعی که هیچگونه محدودیتی ندارند زیر دو میلیون هکتار است، منابع خاک ما روز بروز ازبین می رود و کیفیتش را از دست می دهد.
وی گفت: هدف از برگزاری این همایش ها اینست که این موضوع را یاد آوری بکنیم و بگوییم این مشکلات وجود دارد و به جامعه و سیاستگذاران این پیام را بدهیم که خاک ارزش دارد و باید به آن توجه کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این همایش طی سخنانی اظهار داشت: خاک به عنوان یک سرمایه تجدید نا پذیر و سرمایه ملی بستر رشد و استقرار جوامع بشری است و ما به خاک باید بعنوان یک سرمایه ملی مانند آب و منابع معدنی و یا حتی مهمتر از منابع معدنی بنگریم.
مجتبی مزروعی افزود: ایران یکی از 7 کشور اسیایی است که متاسفانه بیشترین هدر رفت آب و فرسایش خاک را داراست وضرورت دارد ما با توجه به اقلیمی که داریم و در یک کمر بند خشک واقع شدیم ، برای ادامه حیات و بهره وری بیشتر از منابع، سرمایه گذاری مناسبی را در بخش خاک داشته باشیم.
وی بیان کرد: اگر در بخش خاک سرمایه گذاری نکنیم یا سرمایه انجام شده در بخش آب جوابگو نخواهد بود و یا به میزان مورد انتظار ما پاسخ نخواهد داد.
وی ادامه داد: در سال 55 فرسایش خاک یک میلیارد تن ،در سال 75 دو نیم میلیارد تن ودر حال حاضر بیش از سه برابر میانگین دنیا فرسایش خاک داریم و تاکنون آنچنانکه باید وشاید در بخش حفاظت و نگهداری از عرصه های طبیعی فعال نبوده ایم که علت آن محدودیتها منابع مالی ، فقر فرهنگی حاکم ، عدم اطلاع رسانی حتی به قشر تحصیلکرده و مسئولین و مطلعین بخش بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: خاک اصلی ترین منبع توسعه همه جانبه اقتصادی به شمار می رود و عواملی چون کاهش حاصلخیزی خاک،فرسایش خاک و شور شدن اراضی ، نمونه هایی از استفاده از اراضی، بدون در نظر گرفتن قابلیت آنهاست.
مجتبی مزروعی بیان کرد: مصرف نا متعادل کودهای شیمیایی ، به هم زدن خاکهایی که فاقد توان تولید مطلوب می باشند ، استفاده از آبهای نا متعارف و فاضلابها بدون توجه به خصوصیات خاک ، باعث به خطر انداختن محیط زیست و پایین بودن کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی شده و سلامتی انسان را به خطر می اندازد .
این مقام مسئول اظهار کرد: در اثر گسترش آلودگی و تخریب خاک ، بیابان زایی بوقوع می پیوندد که یکی از پیامد های هدر رفت خاک بشمار می رود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان نمود: در کشاورزی ما چند موضوع فراموش شده که تغذیه بسیار نامناسب خاک و غفلت از وضعیت منابع خاک و مواد آلی، مهمترین کاستی در بخش کشاورزی و زیستی کشور است.
عضو هیئت مدیره انجمن علوم خاک ایران و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در این همایش گفت:
اگر خاک سالم نداشته باشیم هوای سالم ، اب سالم و غذای سالم نداریم بنابر این لازم است که خاک سالم بماند تا بقیه قسمتها سالم باشد
دکتر حاج عباسی افزود: تاکنون کار زیادی در جهت بهبود وضعیت خاک انجام نشده و با وجود اینکه کار های مختلفی در موسسه آب و خاک ، دانشگاهها و قسمتهای دیگر صورت گرفته ولی آنقدر منسجم نبوده که از فرسایش 2 تنی خاک در هکتار جلوگیری کند .
وی ادامه داد: خاک یک منبع تجدید ناپذیر است و هر یک سانتی متر خاک بسته به شرایط موجود 100 تا 400 سال طول می کشد تا ساخته شود .
عضو هیئت مدیره انجمن علوم خاک ایران و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان بیان کرد: ما بصورت جهانی با مشکل خاک مواجه ایم و در خیلی از تخریبها کشور ما در رده اول یا دوم است. و این باعث می شود که اگر بخواهیم جامعه پایدار باشد باید مدیریت پایداری را در این زمینه داشته باشیم.
استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی نیز در این همایش اظهار داشت: سالانه بیش از 30 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به زمینهای شهری تبدیل می شود .
دکتر غلامحسین حق نیا افزود: میانگین سرعت از دست رفتن خاک 10 برابر سرعت بازسازی آن است. و ما چقدر ساده در حال از دست دادن این سرمایه طبیعی هستیم.
وی خاطر نشان کرد:خاک هیچگاه در صدر خبر ها ی رسانه ای و در صفحه اول روزنامه ها نبوده در حالیکه چه موضوعی از خاک مهمتر و اساسی ترکه
در آن گیاهان می رویند که 99 در صد انرژی مورد نیاز بشر را تولید می کنند.
دکتر غلامحسین حق نیا ادامه داد: از دست دادن هر گونه ای غم انگیز است ولی از دست دادن خاک حاصلخیز مصیبت بار است.
استاد سنجش از دور دانشگاه خواجه نصیر طوسی نز در این همایش در خصوص کاربرد سنجش از دور در پایش خاکهای کشاورزی گفت: فناوری ماهواره ای با تولید اطلاعات معین می تواندبه عنوان ابزاری در دست متخصصان خاک و کشاورزی قرار گیرد.
دکتر مباشری بیان کرد: استخراج اطلاعات از تصاویر ماهواره ای مستلزم مدلسازی و تولید الگوریتم های مورد نیاز است که این الگوریتم ها باید از طریق بررسی چگونگی رفتار خاک با امواج الکترو مغناطیسی و در محیط کنترل شده آزمایشگاهی تولیدگردد.
وی ادامه داد: تعیین فسفر خاک، پتاسیم و اوره خاک و تعیین دقیق رطوبت موجود در دهانه رودخانه ها از طریق سنجش از دور  بعنوان داده های ارزشمندی که می تواند آغازی برای تولید اطلاعات مفید در پایش خاکهای کشاورزی از طریق سنجش از دور باشد.
فایل نشریه دوماه نامه علمی تخصصی دانشجویی(افق) با موضوع همه چیز از خاک شروع می شود، در قسمت آمار و اطلاعات این پورتال قرار دارد.
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۹۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید