رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد : استفاده از  ظرفیتهای استان برای تامین مواد مغذی خاک
۱۳۹۶/۰۹/۱۹

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد : استفاده از ظرفیتهای استان برای تامین مواد مغذی خاک

جلسه ای بعنوان تغذیه گیاهی با بکار گیری امکانات موجود و بمنظور برنامه ریزی و ارائه راهکار استفاده از کودهای آلی پسماند و گوگرد در مزارع و باغات با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، مدیر عامل پالایشگاه خانگیران ، مدیر سازمان پسماند، معاون سازمان زمین شناسی ،معاون فنی و توسعه آب و فاضلاب مشهد ، نماینده محیط زیست و تعدادی از مدیران ستادی سازمان روز شنبه مورخ ۱۸ آذرماه ۹۶ در این اتاق جلسات سازمان برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این جلسه طی سخنانی اظهار داشت: بخش تولید محصولات زراعی و باغی عهده دار ایجاد امنیت غذایی در جامعه است و یکی از مهمترین مباحثی را که مادنبال می کنیم علاوه بر سلامت مواد غذایی که باید عاری از هرگونه آلوده کننده  باشد ، ارزش مواد غذایی و میوه جات  است که باید دارای انواع عناصر ضروری و ویتامینها  باشد.  
مجتبی مزروعی افزود: یکی از مهمترین اصول اینست که گیاهان بتوانند مواد لازم را از خاک جذب کنند ولی باتوجه به اینکه خاکهای مناطق مختلف به علت( برداشت زیاد ، پی اچ خاک، شرایط آبیاری و شرایط فیزیولوزیکی ) حاوی تمامی عناصر مفید نیستند بنابر این باید بعضی از عناصر مهم در اختیار گیاهان  قرار گیردویا خاک اصلاح شده و تغییر پی اچ خاک صورت گیرد.   
وی ادامه داد: استفاده از  کودهای شیمیایی هم با مشکلاتی نظیر مصرف بی رویه( بدلیل داشتن یارانه) و یا قطع مصرف کودهای شیمیایی( بدلیل گران شدن )مواجه بوده  بطوریکه  علیرغم تبلیغات انجام شده  هم اکنون ما کمتر از 50 درصد استاندارد جهانی کود شیمیایی مصرف می کنیم که همین کاهش مصرف بر راندمان تولید و
 بهره وری موثر بوده است که در نتیجه  باعث روی آوردن کشاورزان به مصرف کودهای آلی (بویژه کودهای دامی ) شده است که اگر این کودها خوب تجزیه نشود خود منشا آلودگی در مزارع و باغات خواهد بود.   
وی بیان کرد:هدف از برگزاری این جلسه استفاده از ظرفیت خوب استان نظیر کارخانه تولید کمپوست  و  تولید کودهای آلی است که با  کمی تامل و برنامه ریزی می توانیم با قیمت  مناسب در اختیار مردم قرار دهیم و یا از لجن حاصل از تصفیه خانه های خین عرب و پرکند آباد که استاندارهایش مشخص شده برای اصلاح خاکها و تامین مواد مورد نیاز گیاه استفاده کنیم و یا بااستفاده از گوگرد تولیدی پالایشگاه خانگیران (بعنوان یک نیاز)برای تغییر پی اچ خاکهای قلیایی در مزارع و باغات بهره ببریم.  
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  خاطر نشان کرد:  در یک نگاه ملی  استفاده از توان علمی بخش تحقیقات خاک و آب و سازمان زمین شناسی، همچنین بهره برداری از قدرت تولیدی مجموعه های ارزشمند (خانگیران ، مدیریت پسماند و استفاده از ظرفیت تصفیه خانه های پرکند آباد وخین عرب ) که میلیارد ها تومان برای آنها سرمایه گزاری شده است  در کنار بکارگیری  شبکه توزیع مویرگی  سازمان تعاون روستایی و بهره گیری از توان  شرکت خدمات حمایتی کشاورزی  ، موجب هم افزایی این سرمایه های ملی شده و کمکی قابل توجه به  کشاورزان است که برای تامین مواد مورد نیازشان بالاخص تغذیه گیاهی با مشکلات فراوانی مواجه اند.  
مدیر سازمان پسماند شهرداری هم در این جلسه عنوان کرد: دربحث پسماند زباله ها ، مواد آلی را بازیافت کرده  و به کود کمپوست تبدیل کردیم و در کنار آن تولید "گوگرد گرانوله" نیز انجام شده است.
محسن بحرینی افزود: در این راستا روزانه 650 تن پسماند پذیرش شده که از این میزان  60تن کمپوست ، تولید می شود .
مدیر سازمان پسماند شهرداری ادامه داد:با همکاری جهاد کشاورزی آزمایشات مختلفی روی این مواد انجام گردیده و سعی شده خواسته های جهاد کشاورزی تامین شده تا کود شرایط بهتری داشته باشد. و اگر بعد از این هم مواردی باشد به آن اضافه و تکمیل خواهد شد.
سپس قائم مقام شرکت اب و فاضلاب در این جلسه بیان کرد: اکنون بصورت شبانه روزی 163 هزار متر مکعب فاضلاب تصفیه می شود و حدود 80 تن در روز لجن 25 درصد تولید می شود.
حسین سخدری افزود: در سال 1420 نیاز به تصفیه 800 هزار متر مکعب  تصفیه فاضلاب داریم که حدود 5 برابر وضع موجود است و 400 تن لجن در روز تولید خواهد کرد.
وی گفت: مشهد  قابلیت تولید روزانه 200 تن کود هموژنیزه یکنواخت و بدون پاتوژن را داراست.  
مدیر عامل پالایشگاه خانگیران هم در این جلسه اظهار کرد: این مجموعه روزانه 2 هزار و 400 تن گوگرد با خلوص 99.99 تولید می کند  که در خاور میانه بی نظیر است و در بازار بین المللی یک برند محسوب می شود.
سید مجید منبتی افزود: همچنین پالایشگاه خانگیران ظرفیت تولید روزانه 750 تن گوگرد پاستیل و یا تولید 600 تن گوگرد بنتونیتی در روز را دارد که گوگرد بنتونیتی با 25 درصد قیمت جهانی  عرضه می شود.
مدیر عامل پالایشگاه خانگیران خاطر نشان کرد: آمادگی داریم  با جهاد کشاورزی در چارچوب قوانین مدون که منافع هردو طرف را تضمین کند ، همکاری لازم را داشته باشیم و  با توجه به اینکه ما به لحاظ تولید محصول با کیفیت و عناصر تشکیل دهنده بنتونیتی ، فرآیند تولید ، بسته بندی او توجه به مشتری هیچ مشکلی نداریم ،  در صورت نیاز می توانیم  به پلنت های 600 تنی گوگرد بنتونیتی اضافه کنیم .  
آقای رکنی معاون سازمان زمین شناسی هم در این جلسه گفت: با توجه به ابراز علاقمندی سازمان جهاد کشاورزی چون سورس خاک دشت ها، واحد های سنگی بالادست میباشد، کار گروهی تشکیل و مطالعاتی  در این زمینه انجام شده است.
  سپس خانم  دکتر پرورش کارشناس  سازمان زمین شناسی  بیان کرد: براساس سند زمین شناسی کشاورزی مطالعاتی روی" پسماند هایی صنایع تبدیلی مواد معدنی" انجام شده و کاربرد تک تک  مواد معدنی غیر فلزی مانند بنتونیت ، زئولیت و گوگرد  در بحث کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته   و بروشورهایی در این زمینه تهیه شده است.
مسئول بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هم در این جلسه اظهار داشت:
ما با سازمان مپ در حال اجرای یک طرح تحقیقاتی ملی  در رابطه با خطر پذیری و ریسک استفاده از کمپوست  زباله شهری هستیم که در 5 استان در حال انجام است .
 آقای کشاورز افزو.د: این طرح دوساله است  و ما 30  هفته از این طرح را پشت سر گذاشتیم .و تا بحال مشکلی و جود نداشته است.  
مسئول بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در خصوص استفاده از لجن فاضلاب  ادامه داد: اگر میزان ترکیبات " بر" که در اثر کاربرد مواد شوینده  تولید می شود مشخص شود اظهار نظر قطعی صورت خواهد گرفت و تا زمان اظهار نظر قطعی در خصوص آن می توان آن را در مزارع حاشیه ای و دیم بکار ببریم   و در خصوص استفاده از  گوگرد هم هیچگونه مشکلی وجود نداشته است .
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۶۰
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید