برگزاری گردهمایی مدیریت مشارکتی( انعقاد قرار داد مدیریت دشت های سه گانه آبی مشهد )
۱۳۹۶/۱۱/۱۱

برگزاری گردهمایی مدیریت مشارکتی( انعقاد قرار داد مدیریت دشت های سه گانه آبی مشهد )

گردهمایی مدیریت مشارکتی ( قبول مسئولیت مدیریت دشت های سه گانه آبی مشهد توسط شرکت تعاونی کشاورزان مشهد) با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ، رئیس سازمان آب منطقه ای استان ، معاون فرماندار مشهد ،مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان مشهد ، رئیس نظام صنفی کشاورزی مشهد و جمع کثیری از کشاورزان مشهد برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این گردهمایی اظهار داشت:ما امروز در اقلیمی زندگی می کنیم و اگر انتظار داریم امروز این اقلیم تغییر کند عملی نیست و ما باید خود را با آن تطبیق دهیم  واقعیتهای طبیعی را بپذیریم و بر این اساس از آن بهره بگیریم.
مجتبی مزروعی افزود: ما در درجه اول باید بپذیریم که مصرف آب را بشدت کاهش دهیم، اگر مصرف آب در بخش کشاورزی  بالاست یک علت آن در اختیار نداشتن تکنولوژی و لوازم است و دلیل بعدی آن اینست که در طول چهل ساله بعد از انقلاب سرمایه گذاری در بخش انجام نشده است.
وی ادامه داد: از سال 92 به بعد اجرای طرحهای آبیاری  در خراسان رضوی 4 برابر شده و هر سال بطور میانگین 20 هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجراشده است و امسال نیز 260 میلیارد تومان اعتبار در این زمینه موجود است.
وی بیان کرد:  امروز با افتخار می گوییم تنها استانی هستیم رشد جمعیت روستایی درآان مثبت است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سرمایه موجوددر بخش کشاورزی حاصل تلاش چند نسل از کشاورزان است و ما  باید برای حفظ این سرمایه عمر مردم، از آب دفاع کنیم.
مجتبی مزروعی اظهار کرد:مالک آب من و شماییم و امروز آب محدود شده و ما باید برآن مدیریت کنیم ، کشاورزان امروز دستشان از زمین و آسمان کوتاه است و باید حقوق آنان را محترم بشماریم. و در جهت کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری قدم برداریم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  آخرین توافق را با سازمان آب جهت کاهش مصرف آب قابل  اجرا دانست وافزود: ما از 350 میلیون متر مکعب توافق   برای کاهش مصرف   346 میلیون متر مکعب آن را اجرایی کردیم و قرار براین شد بقیه اش را طی دوسال کاهش دهیم، حال اگر توافق را قبول داریم بقیه چاهها بر اساس عرف محل و شرایط موجود عمل کنند و فقط افزایش برداشت ها را کاهش دهیم چون هیچوقت با 4 هزار ساعت ، امکان کشاورزی وجود ندارد.
رئیس سازمان آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در این گردهمایی با اشاره به بی نظیر بودن توافقنامه( قبول مسئولیت مدیریت دشت های سه گانه آبی مشهد توسط شرکت تعاونی کشاورزان مشهد ) دروزارت نیرو در سطح کشور  بیان کرد: حجم بارشها  تاکنون در خراسان رضوی 13 میلی متر است که نسبت به سال گذشته 63 درصد  و نسبت به آمار دراز مدت  82 در صد کاهش بارندگی داشته ایم .
جعفری مشارکت باکشاورزان را در راستای همکاری و مساعدت دانست و افزود:مادر در 7 آبخوان بحث ایجاد تشکلهای آب بران را داریم و در نیشابور بعنوان پایلوت کشوری مشارکت کشور ژاپن را داریم تا مشارکت مردمی در سطح دنیا را مشاهده کنیم.
وی گفت:  موضوع صرفه جویی آب  در دشت مشهد به لحاظ مسئله شرب و صنعت و وجود 50 درصد از جمعیت استان ،متفاوت است و لی در سایر دشتها مصرف آب  بیشتر مربوط به بخش کشاورزی است و سهم شرب و صنعت 1 در صد است.
مدیر عامل تعاونی کشاورزان مشهد نیز در این گردهمایی اظهار داشت: مقوله آب یک بحث چند وجهی است که تنها در سایه نگاه فرابخشی و با یک عزم ملی باکمک همه کنشگران ، ذینفعان، ذیمدخلان ، مسئولان و علاقمندان قابل حل و فصل است.
خبیری افزود: ریشه ناکارآمدی و ناهنجاری ورکود و ورشکستگی آب را دربین کشاورزان جستجو نکنیم زیرا آنان خود تاثیر پذیر از آنند.
وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی همراه با رشد صنعتی ، درجه حرارت را در اطراف کلان شهرها افزایش داده و نزولات جوی یک چهارم  و تبخیر 3 برابر شده است. در این شرایط کشاورزچطور می تواند با 4256 ساعت کشاورزی کند بنا براین مجبور است چاه خود را روشن کند و متحمل جرائم شود.
رئیس نظام صنفی کارهای کشاورزی نیز در این همایش گفت: ما مایل بودیم که ابتدا دشتهای دیگر که بصورت پایلوت هستند این طرح را اجرا کنند ولی قسمت این بود که گام اساسی را شهرستان مشهد شروع کند.
نظری افزود: ازیکی از اهداف ما حفظ اشتغال موجود است و برای این کار باید پایداری دشتها برای کشاورزی حفظ شود و در این راستا  نیاز داریم به قانون احترام بگذاریم و در این زمینه کشاورزان ، تشکلها ، سازمان آب و جهاد کشاورزی باید  باهم همکاری کنند.
وی ادامه داد: امید داریم این تهدید خشکسالی به فرصت تبدیل شود و صرفه جویی آب انجام شده و بهره وری را افزایش دهیم تا غذای مردم را تامین کنیم.
درپایان تفاهم نامه ( قبول مسئولیت مدیریت دشت های سه گانه آبی مشهد توسط شرکت تعاونی کشاورزان مشهد)  به امضاء رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و رئیس سازمان آب منطقه ای استان رسید.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۷۱
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید