رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تشریح کرد: گوشه ای از عملکرد بخش کشاورزی استان بعد از انقلاب
۱۳۹۶/۱۱/۱۶

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تشریح کرد: گوشه ای از عملکرد بخش کشاورزی استان بعد از انقلاب

مهمترین دستاورد بعد از انقلاب بخش کشاورزی ، افزایش فرهنگ و دانش تولید کنندگان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با عنوان این مطلب اظهار داشت: در قبل از انقلاب حدود 390 هزار تن گندم از سطح 360 هزارهکتارتولید می شده و میانگین تولید 1.2 تن در هکتار بوده است.
مجتبی مزروعی افزود: در سال 95 میزان تولید گندم 600 هزار تن و سطح زیر کشت به 150 هکتار رسیده است و با افزایش بهره وری در تولید، میزان عملکرد گندم از 1.2 هکتار به 3.6 هکتار رسیده است.
وی ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی خراسان بزرگ در قبل از انقلاب 2 میلیون و 800 هزار تن بوده است که با کاهش سطح زیر کشت و کاهش 50 درصدی آب در اختیار، در بعد از انقلاب به 8 میلیون تن رسیده است .
وی مهمترین دستاورد بعد از انقلاب بخش کشاورزی را  افزایش فرهنگ و  دانش تولید  کنندگان دانست.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت : در این راستا امسال شاهد بویم که 56 درصد از تولید کنندگان ما مدرک  تحصیلی  لیسانس و بیش از 80 درصد از تولید کنندگان ما تحصیلات بالای دیپلم داشتند که حاکی از بالا رفتن سطح دانش و آگاهی تولید کنندگان بخش کشاورزی استان است.
مجتبی مزروعی  بیان کرد: 23.4 در صد جمعیت شاغل خراسان رضوی  یا 360 هزار نفر در بخش کشاورزی شاغل اند .
معاون مدیر آب و خاک و امور مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم  در خصوص مقابله با پدیده خشکسالی و افزایش بهره وری از آب در بعد از انقلاب، در استان، اظهار داشت: پس از انقلاب  تا سال 95  بیش از 155 هزار هکتار  سامانه های نوین آبیاری در استان اجراشده که  فقط سهم سال 95 از این پروژه ها 25 هزار هکتار است،  علاوه براین در سال 96 نیز 30 هزار هکتار سامانه های آبیاری تح فشار اجرا می شود،  همچنین حدود 20 هزارو 40 کیلومتر طر ح انتقال آب بالوله در استان اجرا گردیده است .
سید مهدی فاطمی افزود:علاوه بر توسعه سیستمهای آبیاری نوین در خراسان رضوی  برای مقابله با خشکسالی، ترویج و توسعه سیستمهای کشت گلخانه ای وپیاده سازی  الگوی بهینه کشت ،  بمنظور مدیریت مصرف آب ، اجرایی گردیده است.


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۰۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید