برگزاری مراسم تقدیر از کشاورزان نمونه شهرستان مشهد
۱۳۹۶/۱۱/۱۷

برگزاری مراسم تقدیر از کشاورزان نمونه شهرستان مشهد

مراسم تقدیر از کشاورزان نمونه شهرستان مشهد با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، فرماندار و مدیر جهاد کشاورزی مشهد ، مسئولین و مدیران ستادی سازمان و جمع کثیری از کشاورزان روز هفدهم بهمن ماه در محل هتل پارس مشهد برگزار شد.

در این مراسم رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان  رضوی طی سخنانی اظهار داشت: این جلسه به خاطر تقدیر از نمونه های کشاورزی یعنی افرادی   که از خرد مندی و دانایی درجهت تولید  کشاورزی بهره گرفتند، برگزار شده که  در واقع  این افراد  بانک زن پیشرفته جامعه ما هستند.
مجتبی مزروعی افزود: ما باید به کشاورزی یک نگاه ملی ، ، سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی داشته باشیم ، بحث آب یک بحث امنیتی برای مملکت است و برای مقابله با پدیده خشکسالی و بحران آب ، همه دستگاهها مشارکت کنند.
وی ادامه داد: در عرض 30 تا 40 سال گذشته مدیریت وزارت نیرو بر بحث آب یک مدیریت آمرانه بوده و هیچ راهکار و اعتباری را برای ارتقاء بهره وری آب  اختصاص نداده اند. در عوض جهاد کشاورزی بیش از 80 درصد منابع و انرژی را به بحث آب اختصاص داده واز آخر هم در این قضیه،  بدهکار است.
وی بیان کرد: ما باید برای بحث آب دست به دست هم دهیم ، ما اعتبارات بخش آبیاری تحت فشار را تا 20 برابر افزایش داده ایم بطوریکه امسال بالغ بر 30 هزار هکتار سیستمهای آبیاری نوین در استان اجرا می شود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان  رضوی گفت: علیرغم همه محدودیتها اعتبارات ما در بخش کشاورزی استان از سال 92 به بعد رشد داشته است ،اعتبارات آبیاری تحت فشار از 13 میلیارد تومان درسال92 به 254 میلیارد تومان رسیده  و اعتبار قنوات ما از 5 میلیارد در سال قبل به 50 میلیارد تومان رسیده است .
مجتبی مزروعی اضافه کرد : اعتبارات بخش مکانیزاسیون از سال (92 تا96) نسبت به سالهای ( 88تا92 ) 60 برابر شده و از 5 میلیارد تومان به 300 میلیارد تومان رسیده است.
وی خاطر نشان کر: میانگین جذب اعتبارات بخش کشاورزی خراسان رضوی(15) نسبت به میانگین جذب تسهیلات کشاورزی در کشور(7.9) 2 برابر شده است علاوه براین در سال 95 نسبت به سال 94 یکهزارو 200 میلیارد تومان به درآمد استان اضافه شده است.
فرماندار مشهد هم در این مراسم  گفت: در شرایط کنونی با بی‌آبی کشاورزی کردن و کشاورز نمونه شدن کار بسیار سختی است و باید قدردان این کشاورزان بود.
نوروزیان بیان کرد: ما فرصتها و ظرفیتهای زیادی در کشور داریم تنها باید بتوانیم تدبیر کرده  و سوء مدیریتها را رفع کنیم و باهم اتحاد داشته باشیم.
وی افزود: نوسانات بحرانها در بخش کشاورزی کمتر است و بسیار بخش موثر و مفیدی برای کشور است. ، سهم بخش کشاورزی درکشور ما سهم خوبی است و با همه کم توجهی ها، تحریمها و خشکسالیها  در این بخش بطور متوسط 4 در صد رشد خواهیم داشت .
فرماندار مشهد ادامه داد:براساس یک گزارش خارجی تا سال 2035 این ظرفیت در اقتصاد ایرا و کشاورزی وجود دارد که بتواند با وجود خشکسالیها سالیانه بیش از 250 هزار شغل ایجاد کن بشرطی که سالیانه حدود 5 میلیارد دلار و مجموعا  70 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش انجام شود.
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۲۹
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید