رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: نگاه ما به امر خود کفایی و تولید محصولات کشاورزی به هر قیمتی نیست و شاه بیت حرکتهای ما، برپایه آب و محور بهره وری هر چه بیشتر از منابع آبی است
۱۳۹۶/۱۱/۲۶

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی: نگاه ما به امر خود کفایی و تولید محصولات کشاورزی به هر قیمتی نیست و شاه بیت حرکتهای ما، برپایه آب و محور بهره وری هر چه بیشتر از منابع آبی است

کنفرانس بین المللی علوم کشاورزی،گیاهان دارویی و طب سنتی به همت دانشگاه پیام نور خراسان رضوی از روز چهار شنبه ۲۵ بهمن ماه( به مدت ۲ روز) آغاز به کار کرد.

در این کنفرانس رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی طی سخنانی اظهار داشت:یکی ازموارد بسیار بزرگی که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده ، رویکرد این دولت به بخش کشاورزی است.
مجتبی مزروعی افزود: خودکفایی در تولید گندم و خرید آن با قیمت بیشتر از قیمت جهانی، افزایش تولید چغندر قند در خراسان رضوی به سطح 1 میلیون و 800 هزار هکتار علیرغم کاهش 43 هزار هکتاری سطح زیر کشت این محصول  واز همه مهمتر  افزایش امید به زندگی در روستا، همگی از نتایج افزایش  میزان سرمایه گذاری  هایی بوده که در دولت تدبیر و امید ، با و جود همه محدودیتها و کاهش منابع مالی صورت گرفته است  که در نوع خود بی نظیر است.
وی همچنین مسئله  20 برابر شدن حجم اعتبارات آب و خاک و 60 برابر شدن حجم اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی در استان را نتیجه توجه ویژه دولت تدبیر و امید به بخش کشاورزی دانست.
وی تاکید کرد: نگاه ما به امر خود کفایی و تولید محصولات کشاورزی به هر قیمتی نیست و شاه بیت حرکتهای ما، برپایه آب و محور بهره وری هر چه بیشتر از منابع آبی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  خاطر نشان کرد: با عنایت به اینکه ما در  کشور دارای 5 درصد منابع آبی هستیم و 20 درصد کسری مخازن آ بی را داریم ، اعتقادمان اینست که به  بخش گیاهان دارویی که کم آب طلب بوده و دارای ارزش افزوده بیشتر می باشند توجه کنیم ، مشروط بر اینکه در بخش صنایع و فرآوری این گیاهان سرمایه گذاری کرده وتکنولوژی های مدرن را وارد کشور کنیم.
مجتبی مزروعی ادامه داد: یکی از راههای برون رفت از بحران آب همین مسیر هاست ضمن اینکه مسئله  توسعه کشت گلخانه ای که  مصرف آب کمتر و تولید بیشتر را در بردارد و موضوع کاهش میزان برداشت از منابع آبی ،  در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
  وی گفت: امروز بخش کشاورزی نیازمند یک نگاه ملی در زمینه های سیاسی ، اجتماعی ، امنیتی و در بعد امنیت غذایی است و باید از همه ظرفیتهایمان در این زمینه استفاده کنیم.
وی گفت : بخش کشاورزی توانمندیهای بسیاری را داراست اما نیروی محرکه بخش تولید، بازرگانی است که آن هم به توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری بستگی دارد .  
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: متاسفانه باید اقرار کرد که تشکلهای ما در بخش بازرگانی، ضعف دارند، به علت اینکه سالهای متمادی درگیر بخش تولید بوده اند. 
مجتبی مزروعی  موضوع محول کردن بازرگانی محصولات کشاورزی را به وزارت جهاد کشاورزی را از مهمترین و راهبردی ترین تصمیمات اساسی دولت دانست.
وی  با اشاره به اینکه" بخش صنایع گلوگاه توسعه  کشاورزی و گیاهان دارویی نقطه حساس توسعه بخش است" افزود: سازمان جهاد کشاورزی برنامه های ویژه و سیاستهای مدونی را در خصوص توسعه برنامه  گیاهان دارویی  ، دارد و در این رابطه از همه مجامع علمی، تشکلها، نهاد های مردم نهاد استقبال کرده  تا باکمک یکدیگر ظرفیتها و توانمندیهای موجود بالفعل شده و شاهد یک جامعه تولید گرا و باعزت در ایران اسلامی باشیم.
 
 


منبع : سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۲۱۵
مطالب مرتبط با این موضوع :

دریافت تصاویر خبر
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید